Alojz Rant se je rodil 18. junija 1901 v Retečah pri Škofji Loki kot peti otrok od dvanajstih. Po končani škofijski gimnaziji v Ljubljani se je vpisal na študij prava, ki ga je zaključil leta 1926. Pravosodni izpit je opravil čez 2 leti skupaj z Leonom Štukljem, s katerim sta prijateljevala celo življenje. Rad se je ukvarjal z glasbo, režijo iger, s fotografijo in filmom. Prvo službo je dobil na Okrožnem sodišču v Novem mestu, čez 2 leti v Ljubljani in kmalu v Kranju. Leta 1931 je postal sodnik Okrožnega sodišča v Gornjem Gradu. Med službovanjem je veliko študiral tuje jezike. V tridesetih letih ga srečujemo v raznih pravniških službah na Balkanu (Krk, Rab, Bosna in Hercegovina. Po vojni je dobil mesto stalnega sodnika na Ministrstvu za pravosodje.
Leta 1945 je prejel dopis Okrožnega sodišča v Ljubljani, da je bila zoper njega podana prijava zaradi suma sodelovanja z okupatorjem. Takoj so ga razrešili službe na sodišču. Obtožen je bil nasprotovanja OF, da je zvit, potuhnjen, versko blazen, da sodeluje z domobranci. Ker se je dobro in temeljito zagovarjal, so ga izpustili. Vrnil se je v Reteče, kjer se je vključil v življenje vasi. Ker je nasprotoval vključitvi kmetov v kolhoze, so ga izključili iz volilnega imenika. Ostal je brez dela in pokojnine. Posipaval je ceste in opravljal priložnostna dela. Ob neki priložnosti je izjavil: »Sedaj so taki časi, da so na sodišču cestarji, na cesti pa sodniki!«
Julija 1949 je bil ponovno aretiran, odpeljan na prisilno delo v Medvode, kjer je s sotrpini duhovniki pomagal graditi elektrarno, kasneje pa dom milice v Tacnu. Čez slabo leto junija 1950 je bil za eno leto pogojno izpuščen.
Leta 1953 se je po posvetu s škofom Vovkom odločil za študij teologije na Reki. Čez 3 leta ga je škof Vovk posvetil v novomašnika. Kot kaplan je bil poslan v Begunje pri Cerknici. Leta 1958 je postal upravitelj župnije Sv. Helena Dolsko, leta 1971 pa v Velesovem do leta 1979, ko se je upokojil.
Kot duhovnik je bil srečen človek, duhovništvo mu je izpolnilo življenje. Rad je imel ljudi, rad je pomagal pri delu in v stiskah ljudi. Opravljal je kmečka opravila, znal pa je tudi več tujih jezikov. Dočakal je zlato mašo, kjer je izjavil: » Mašniška služba je nekaj tako velikega, da se splača biti duhovnik, pa če opraviš le eno samo sveto mašo!«Umrl je v duhovniškem domu v Ljubljani 28. decembra 1987.
Ni komentarjev:
Objavite komentar