Ni več veliko domačij z bogkovim kotom in staro podobo Srca Jezusovega. Čaščenje Jezusovega Srca je bilo nekoč že zelo živo in posvetilno molitev so pri nas v mnogih družinah molili vsak dan. S posebno vnemo so se posamezniki in družine priporočali Jezusovemu Srcu med prvo svetovno vojno. Številni gospodarji oziroma očetje in sinovi so bili vpoklicani, doma so v skrbeh ostale matere z majhnimi otroki in ostarelimi ljudmi. Pobožnost do Srca Jezusovega so v župnijah okrepili duhovniki; molitev je tako rekoč kipela v nebo od povsod.
Ko minejo nevarnosti, nekateri ljudje molitev opustijo in vnema za čaščenje se močno zmanjša. Ostane le bolj mala čreda, kakor jo omenja že Sveto pismo. Brž ko zvestoba do čaščenja, molitve, evharistije ne prehaja več iz roda v rod, jo zamenja brezbrižnost do verskih vsebin. To se dogaja tudi nam. Marsikomu je odveč hoditi k maši, pa tudi skupna družinska molitev je marsikje utihnila.
Zato spodbuda k čaščenju Srca Jezusovega prav lahko naleti na gluha ušesa. Vendar to ni razlog, da čaščenja ne bi priporočali. Gotovo največ opravi zgled. Zvestoba veri je prav tako nalezljiva, kot je nalezljiva brezbrižnost do nje. Ob ljudeh trdne vere se počutimo varno, saj iz njih veje mir. Vzbujajo spoštovanje. Kolikor bolj prihajamo z njimi v stik, toliko bolj postajamo kritični do vseh, ki vero in vernike sramotijo. Včasih je potreben le majhen dogodek, da v površnem kristjanu spet vzplamti njegova duhovna narava. Častilec Jezusovega Srca ne more vedno vedeti, na kom se je izpolnilo zagotovilo obilnega blagoslova prav zaradi njegove molitve. Čaščenje deluje navznoter in navzven. Navznoter k častilcu, navzven pa k drugim ljudem. Mar ni Jezus nekoč dejal, da je poklican tudi k onim, ki ga ne poznajo?
Čaščenje evharistije in Srca Jezusovega prši blagoslov vsemu svetu, tudi če je omejeno le na manjše število vernikov. Onih trajno zvestih, pa tudi tistih, ki se zanj ogrejejo le v stiskah in težavah. Škoda le, če pozabijo, da bi morali biti hvaležni.
Sodobnejše podobe Srca Jezusovega izkazujejo nekoliko drugačen slikarski slog kot nekdanje. A tudi glede teh velja Jezusova obljuba: Bogato bom blagoslovil kraje in skupnosti, kjer bodo imeli na častnem mestu podobo mojega presvetega Srca in ga bodo ljubili in častili ter se mu izročali v posebno varstvo. Jezus zagotavlja ponovno prijateljstvo v sprtih družinah in pomoč v kateri koli stiski, če bodo družine zaupale njegovemu božjemu Srcu.
Mar nam je nerodno imeti na vidnem mestu nabožno podobo, molitvenik ali pa Sveto pismo? Zardevati bi morali zaradi kake plehke revije in filma, ki zaposli vse naše čute.
Čaščenje Jezusovega Srca naj tudi ne bo le navidezna
pobožnost, zgolj formalna pripadnost verski dejavnosti. V marsikaterem društvu osebi preneha članstvo, če vpisani vanj ničesar ne prispeva. Tudi Jezus pričakuje od nas nekaj zavzetosti.Sodobnejše podobe Srca Jezusovega izkazujejo nekoliko drugačen slikarski slog kot nekdanje. A tudi glede teh velja Jezusova obljuba: Bogato bom blagoslovil kraje in skupnosti, kjer bodo imeli na častnem mestu podobo mojega presvetega Srca in ga bodo ljubili in častili ter se mu izročali v posebno varstvo. Jezus zagotavlja ponovno prijateljstvo v sprtih družinah in pomoč v kateri koli stiski, če bodo družine zaupale njegovemu božjemu Srcu.
Mar nam je nerodno imeti na vidnem mestu nabožno podobo, molitvenik ali pa Sveto pismo? Zardevati bi morali zaradi kake plehke revije in filma, ki zaposli vse naše čute.
Čaščenje Jezusovega Srca naj tudi ne bo le navidezna
Vedno pa nam daje več, kot od nas prejme.
Srce Jezusovo, bogato za vse, ki te kličejo,
usmili se nas.
Ni komentarjev:
Objavite komentar